64. Zlín Film Festival začíná. Přenese diváky na místa, kam by se jinak nedostali
Profilovka
29. 05. 2024.

Zlín – Zlín Film Festival letos připravil 289 filmových projekcí na 14 místech ve Zlíně. Do Zlína míří 53 filmových delegací, domácí i zahraniční hosté, významné osobnosti i školní výlety z celé ČR. Festival zahájí norský film Lars je LOL a světová premiéra dokumentu Velký finále PSO. Město letos ožije festivalem v termínu 30. května až 5. června 2024.

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě stojí na prahu svého64. ročníku, který přinese stejně jako v minulých letech bohatý filmový, doprovodný a odborný program v kulisách baťovského Zlína.

„Čeká nás sedmidenní filmové dobrodružství, které doufám přinese spoustu radosti, zábavy a snad i poučení našim malým i velkým divákům,“ řekl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal: „Věřím, že se festival opět stane místem inspirujících setkání zajímavých osobností nejen z filmové branže a nabídne také příležitost pro diskusi o budoucnosti tvorby pro děti a mládež.“

Organizátoři již během příprav zaznamenali velký zájem o návštěvu festivalu ze strany filmových delegací, hostů a školních kolektivů. „Do Zlína zavítá 53 filmových delegací z celého světa včetně Kanady, USA, Argentiny, Norska a dalších zemí. V tuto chvíli očekáváme návštěvu více než šesti desítek osobností z filmového světa. Počet akreditovaných hostů dosáhl před začátkem festivalu téměř tří tisíc,“ doplnil Čestmír Vančura.

Festival tradičně nabízí v dopoledních hodinách projekce a workshopy pro školní kolektivy. „Dopolední kapacita v kinosálech je v tuto chvíli naplněna z 80 procent a podobně je tomu i v případě dopoledních filmových workshopů,“ zhodnotila situaci výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová a doplnila: „Proti loňskému roku se zvýšil také počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na jednodenní školní výlet. Letos k nám do této chvíle míří 43 školních kolektivů ze 33 měst, jako například Litomyšle, Traplice, Olomouce, Týnce nad Labem, Strážnice, Kyjova, Břeclav nebo z Partizánského.“

Ve svém filmovém programu nabídne 64. Zlín Film Festival 289 projekcí filmů z 55 zemí světa, mezi nimiž jsou i exotické destinace jako Filipíny, Kolumbie, Ekvádor, Kypr nebo Thajsko. „Z pozice respektovaného mezinárodního festivalu se snažíme do Zlína přivézt nejnovější produkci, která je nabitá pozitivně laděnými příběhy i silnými tématy,“ vysvětlila Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu, a doplnila: „Velmi mě těší, že speciálně letos můžeme našim divákům nabídnout mnoho filmů s nádechem exotiky – tedy něčeho speciálního. Jsme totiž přesvědčení, že prostřednictvím filmů můžeme mladým divákům rozšiřovat obzory. Ukazovat jim, jak a čím žijí mladí lidé na opačném konci světa. Pěstovat názorovou i kulturní toleranci.“

Zlín Film Festival oficiálně odstartuje 30. května v 10 hodin českou premiérou norského filmu Lars je LOL. Dojemný, vtipný a nápaditý film režiséra Eirika Sætera Stordahla vypráví o důležitosti přátelství, o jinakosti a snaze zapadnout mezi vrstevníky. Během slavnostního večerního zahájení pro dospělé bude potom uvedena světová premiéra českého dokumentu Velký finále PSO mladého režiséra Dominika Kalivody. „Kromě až trochu hollywoodského příběhu o nadšencích z maloměsta, kteří se vydávají na velká pódia, je snímek osobní výpovědí obyčejných mladých lidí o světě kolem nás,“ uvedl ke snímku samotný režisér.

Právě dokumentární tvorba je letos doménou českých filmů zastoupených v soutěžích. Kromě již zmíněného zahajovacího snímku se v sekci celovečerních dokumentů pro mladé publikum představí také dokument Dakar Sistaz režiséra Jana Těšitele. V soutěži krátkých animovaných filmů pro děti bude Česká republika zastoupena osmi tituly a světová premiéra čeká snímek Všechno, co jsme nestihli režisérky Marty Prokopové. Sedm českých studentských filmů bude uvedeno v soutěži Zlínský pes.

V distribučních předpremiérách promítne Zlín Film Festival mimo Velkýho finále PSO i další tří snímky. Představí se zde koprodukční drama Vzor (Vzornik), které napsal a režíroval Slovinec Nejc Gazvoda, a také pokračování loutkového filmu Malý pán nazvané Velký pán režiséra Radka Berana. Před distribuční premiérou se na festivalu objeví i polsko-česko-slovenská fantasy Čaroděj Kajtek, ve které si zahrál výraznou roli Martin Hofmann.

„V mimosoutěžním programu se kromě jiného zaměřujeme na web seriály pro teenagery a zařazením sekce Vzhůru na olympiádu budeme reflektovat i blížící se sportovní svátek,“ dodala Markéta Pášmová.

Dramaturgové také nově zařadili vlastní výukový projekt „Učíme se filmem,“ který každý všední den v 8:30 hodin na zlínském zámku nabízí pro učitele a žáky praktickou ukázku využití filmu ve výuce pod vedením odborného lektora.

Festival i letos vytváří prostor pro mezinárodní networking filmových profesionálů během Zlín Industry Days. Jedná se o odborný program, který je jako jediný v ČR kontinuálně zaměřený na podporu tvorby pro děti a mládež. Odborníkům a pracovníkům v oblasti pedagogiky bude zase věnovaný tématy i osobnostmi nabitý konferenční blok Děti bez hranic¿

V rámci svého programu připomenou organizátoři i velká výročí filmových režisérů, kteří část své tvorby věnovali dětem. „Vzpomínat budeme na Oldřicha Lipského, Karla Kachyňu, Františka Vláčila a Zdeňka Rozkopala, kteří by letos oslavili sto let od narození. Neopomeneme devadesáté narozeniny, které slaví právě dnes první dáma dětského filmu, režisérka Věra Plívová-Šimková. A pozornost budeme věnovat i osmdesátým narozeninám dramaturga Jana Gogoly,“ upozornila Markéta Pášmová.

V doprovodném programu se bude Zlín Film Festival věnovat opět tématům pro mladé. „V rámci teens zóny připravujeme nejen filmové projekce pro tuto generaci, ale také VR kino, besedy z cyklu Život je takovej, řadu nevšedních setkání s tvůrci a koncerty interpretů, jako je Ben Cristovao, Adam Mišík, Pam Rabbit, Prago Union a další. Prostor ale letos dostanou i samotní studenti, kteří budou bavit své vrstevníky v sobotu během Noci studentských kapel,“ řekla výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Stejně jako v předchozích letech bude součástí festivalu i další program a aktivity na řadě míst ve Zlíně, které poskytnou zábavu, poučení i příležitost pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu. Neodmyslitelnou součástí festivalu je Salon filmových klapek s unikátní aukcí, jejíž výtěžek poputuje prostřednictvím Nadačního fondu FILMTALENT Zlín na podporu mladých filmařů a začínajících tvůrců. Tradiční součástí bude i Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín a Festivalový rodinný běh. Obě akce se uskuteční v neděli 2. června 2024.

Festival oficiálně uzavřou Ozvěny Zlín Film Festivalu, které se letos uskuteční nejen v Mikulově, v termínu od 11. do 13. června 2024, ale také v 15 dalších městech po celé ČR, přičemž v kinech od 6. do 30. června 2024 budou uvedeny vybrané festivalové snímky.

Více na www.zlinfest.cz

 Zdroj: ZLIN FILM FESTIVAL

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image