Cyklo-běh za Českou republiku bez drog měl zastávku ve Zlíně
Profilovka
14. 06. 2024.

Zlín - Jubilejní 20. ročník Cyklo-běhu za Českou republiku bez drog 2024, což je největší sportovní podnik spojený s protidrogovou kampaní v zemi, se zastavil ve Zlíně.

Trasa letošní dvanáctidenní akce s cílem v pátek 21. června v Praze ve přes 42 měst a měří bezmála 1300 kilometrů. Úterní etapu ze Zlína do Mikulova odstartoval na hřišti ZŠ Kvítková primátor Jiří Korec.

Cyklo-běh se pravidelně koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který letos připadá na 26. červen. Cílem je upozornit na drogovou negramotnost u dětí a mládeže.

„Výrobci, drogoví propagandisté a distributoři drog jsou stále rafinovanější a zneužívají dětskou naivitu a neznalost toho, co drogy jsou a co způsobují. V současné době navíc díky drogovému lobby čelíme snahám o legalizaci lehkých i jiných drog a návykových látek. Cyklo-běh je proto akcí, která má velký smysl,” uvedl primátor Jiří Korec.

Účastníci akce organizované hnutím Řekni ne drogám – řekni ano životu, navštěvují představitele etapových měst a mluví s nimi o problematice drog a jejím řešení, které spočívá především ve zvýšené protidrogové osvětě. Zároveň městům prezentují efektivní detoxikační program pro drogově a alkoholově závislé, fungující výhradně bez použití náhražkových drog.

Přímo na trase Cyklo-běhu se v naplánovaných městech zastavuje tým lektorů protidrogového vzdělávání a zajišťuje zdarma přednášky pro děti a mládež s názvem Pravda o drogách. Studie naznačují, že mladí lidé, kteří nezačali brát drogy do svých 21 let, už s největší pravděpodobností s drogami nikdy nezačnou.

V České republice se odhadem zhruba 200 tisíc náctiletých ve věku 15-19 let už dostalo do kontaktu s ilegální drogou. Vzhledem k tomu, že v samotné zemi žije okolo 622 tisíc dospívajících, měl zkušenost s nelegální drogou každý třetí teenager.

Z vládní souhrnné zprávy o závislostech z roku 2022 navíc vyplývá, že v republice je až 465 tisíc uživatelů marihuany, z nich je ve vysokém riziku až 250 tisíc. Rizikových uživatelů pervitinu a opioidů je 43 – 46 tisíc. Velkým rizikem je boom syntetických drog, které se marketingově dostávají na trh. Alarmující zprávou pak je, že věková hranice zneužívání drog se snížila k 10 letům věku.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image