Máte nápad, jak vylepšit svoje město? Zapojte se do projektu Tvoříme Zlín
Profilovka
02. 04. 2024

Zlín - Sedmý ročník projektu Tvoříme Zlín, jenž pomáhá na svět nápadům obyvatel města, je tady. Své návrhy mohou lidé podávat od 1. 4. do 31. 5. 2024. Během léta bude pracovní skupina složená ze zaměstnanců statutárního města Zlína prověřovat, jestli jsou návrhy reálně proveditelné. Na podzim se pak uskuteční představení soutěžních návrhů a veřejnost bude informována o začátku hlasování.

Navrhovat projekty mohou také lidé, kteří ve Zlíně žijí, ale trvalé bydliště mají jinde. Příkladem jsou studenti univerzity. „Návrhy lze zasílat od 15 let a k přijetí návrhu je podmínkou, aby měl navrhovatel alespoň dva zástupce, kteří v den podání návrhu dovršili osmnáct let,“ uvedla náměstkyně primátora Jana Bazelová s tím, že podrobná pravidla a další informace jsou k nalezení na www.tvorimezlin.cz a na stejnojmenném facebookovém profilu https://www.facebook.com/tvorimezlin/ .

Podmínky pro účast v kategoriích malé a velké projekty jsou jednoduché. Obyvatelé vymyslí a navrhnou zlepšení vybraných prostor „vnitřního Zlína“. Radnice následně ověří možnost realizace, návrhy představí veřejnosti a ta sama vybere hlasováním nejlepší návrhy. Statutární město Zlín poskytne na realizaci vítězných projektů celkem 7 milionů korun.

Pro kategorii malé projekty jsou vyhrazeny 3 miliony, přičemž náklady na jeden projekt mohou dosáhnout maximálně 750 tisíc korun včetně DPH. Čtyři miliony jsou pak určeny pro velké projekty, jejichž realizační náklady přesáhnou částku 750 tisíc korun, ale zároveň nepřekročí 2 miliony korun včetně DPH. V obou případech se bude realizovat tolik projektů, kolik se jich vejde do přidělené částky.

Projekt Tvoříme Zlín má dlouhodobě kladnou odezvu. Mezi poslední z realizovaných návrhů z ročníku 2023 patří doplnění odpadkových košů u laviček ulic Středová/Okružní a instalace zábradlí na zastávce MHD – konečná Lesní čtvrť.

Veřejnost se může s dotazy na participativní rozpočet obrátit také přímo na koordinátorku projektu na tel. čísle 577 630 205 nebo na e-mail tvorimezlin@zlin.eu.

 

Na ilustračním snímku je Komunitní zahrada Jižní Svahy, vítězný projekt Tvoříme Zlín 2018