ODCHOV DVOJZOBOROŽCE INDICKÉHO JE SVĚTOVÝM UNIKÁTEM
Slavíme mimořádný chovatelský úspěch. Jako jediní na světě v posledních letech pravidelně odchováváme dvojzoborožce indické, letošní odchov navíc přinesl další světový unikát.
Již potřetí se nám podařilo odchovat mládě největšího asijského zoborožce, vzácného dvojzoborožce indického. Malý dvojzoborožec se ve zlínské zoo vylíhnul 1. února 2023. Skvěle prospívá, samice o něj stále pečuje. Uvidíte je ve voliéře v blízkosti expozice Zátoka rejnoků.
Zoo Zlín chová dvojzoborožce indické od roku 2010. Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je mimořádně náročné. „Zoborožci jsou monogamní a velmi inteligentní ptáci, ve volné přírodě si svého partnera na celý život vybírají z několika desítek jedinců. Takový výběr v zoologických zahradách přirozeně nejde poskytnout, takže sestavit dohromady kompatibilní pár může být „běh na velmi dlouhou trať“. Často se totiž u nich vyskytuje vnitropárová agrese, která může skončit až zraněním jednoho z ptáků,“ uvedl zoolog Václav Štraub. Ve Zlíně se sestavení chovného páru podařilo hned napoprvé, první oplozené vejce chovatelé zaznamenali již v roce 2014. Obrovský úspěch v podobě prvního odchovaného mláděte se dostavil v roce 2018, podruhé se zlínští chovatelé radovali v roce 2020. První dvě odchovaná mláďata již zlínskou zoo opustila, nový domov našla v zoologických zahradách v Portugalsku a v Singapuru. „Rok 2023 přinesl nejen další úspěšný odchov, ale také jeden světový unikát. Samička, která se vylíhla letos v únoru a kterou chovatelé pojmenovali Tasanne (v thajštině to znamená malý zázrak), je odchována metodou asistovaného odchovu. Po celou dobu byla samice s mládětem v dutině, nicméně mládě jsme pravidelně odebírali pro krmení a pak jej zase zpátky vraceli k samici. Jedná se o světový unikát, nic podobného ještě žádná instituce nepodnikla. Předcházel tomu několikaletý tréning chovného páru a byla nezbytná dobrá komunikace s oběma ptačími rodiči,“ přiblížil Václav Štraub.
Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image