Radnice přivítala školní parlamenty. Žáci představili nejlepší projekty
Profilovka
25. 04. 2024

Zlín – Obřadní síň zlínské radnice obsadily školní parlamenty. Opět po roce usedli do zastupitelských lavic žáci zastupující třináct zlínských základních škol. Jako hosté se navíc ke zlínským přiřadili členové školního parlamentu ze školy v  Želechovicích nad Dřevnicí.

Na dopoledním setkání s představiteli města prezentovali školáci vítězné projekty, které chtějí realizovat na svých školách. Vyzkoušeli si i roli zastupitelů. Svůj postoj k daným tématům vyjádřili prostřednictvím hlasovacího zařízení nebo v diskuzi.

Se zástupci žáků školních parlamentů se 24. 4. 2024 setkal náměstek primátora města Zlína Miroslav Chalánek, náměstkyně primátora města Zlína Martina Hladíková a vedoucí Odboru školství Magistrátu města Zlína Milan Smola.

„Setkání se školními parlamenty nabízí výbornou příležitost pro diskusi o důležitých tématech týkajících se života ve škole, školních projektech, aktivitách i možnostech zlepšení prostředí města Zlína. Žáci měli možnost prezentovat nápady, navrhovat a hledat společná řešení, čímž se aktivně zapojili do rozhodovacího procesu a vyzkoušeli své dovednosti v oblasti komunikace. My jsme získali velmi cenný pohled na různé problémy a dění ve Zlíně očima nejmladší generace,“ sdělil náměstek primátora města Zlína Miroslav Chalánek.

Výzvu Tvoříme školu pro základní školy ve Zlíně ve spolupráci s členy realizačního týmu projektu – Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Zlín IV – připravilo statutární město Zlín, Odbor školství a sportovišť Magistrátu města Zlína. V rámci ní členové žákovských parlamentů ve svých školách nejprve oslovili všechny třídy a vyzvali je k vytvoření návrhů, kterými by chtěli něco ve škole vylepšit. Poté hledali shodu nad výběrem návrhu, jenž dostane šanci na finanční podporu a tedy uskutečnění. Žáci tak v obřadní síni zlínské radnice už představili vítězné projekty, obhájené před spolužáky.

„Fungující školní parlament je prostředkem, který umožňuje žákům aktivně se zapojit do demokratického procesu ve škole. Snažíme se žáky povzbuzovat k aktivnímu přístupu, díky němuž mohou měnit své okolí. Díky účasti ve výzvě Tvoříme školu, mohli spolurozhodovat o tom, co se na jejich škole změní k lepšímu, přičemž vítězné projekty jednotlivých škol podpoří město finančním příspěvkem třicet tisíc korun,“ sdělila náměstkyně primátora města Zlína pro oblast školství Martina Hladíková.

Mezi vítězné nápady, které si žáci ve svých školách pro letošní rok vybojovali, se zařadil například nápad na relaxační zázemí s pohovkou, herní prvky pro venkovní a vnitřní relaxaci, minifotbálek, nástěnka plná barev a inspirace, gravírovací stroj, párty stan s posezením nebo pomůcky pro přírodovědeckou badatelskou výuku.

V závěrečné části setkání dostali žáci prostor pro kladení otázek. Z diskuze vzešlo několik témat, která je zajímají. Týkala se zejména bezpečnosti a pořádku ve městě, plánovaných sportovišť nebo tunelu pod městem. Nebáli se ani kritiky. Připomněli nevzhlednost zlínského vlakového nádraží, otevřeli problematiku lidí bez domova nebo se ptali na budoucnost Velkého kina.

Setkání školních parlamentů je podporováno projektem Místní akční plán rozvoje vzdělávání v ORP Zlín IV. 

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image