Sály Kongresového centra nesou jména architektky Jiřičné a bývalé primátorky Ondrové
Profilovka
05. 03. 2024

Zlín – Statutární město Zlín se rozhodlo přejmenovat sály multifunkčního Kongresového centra. Od úterý 5. března nese hlavní koncertní síň, dosud známá jako Velký sál, označení Sál Evy Jiřičné. Stejné pocty se dostalo také bývalé primátorce Zlína Ireně Ondrové, po níž byl pojmenován Malý sál.

Slavnost se uskutečnila v rámci úterního Koncertu pro Evu Jiřičnou, který magistrát uspořádal společně se Zlínským krajem a Univerzitou T. Bati. Slavnostní večer se konal u příležitosti 85. narozenin světově proslulé architektky a zlínské rodačky Evy Jiřičné.

„Eva Jiřičná a Irena Ondrová se významně podílely na vzniku Kongresového centra, které patří od roku 2010 k novým dominantám města. Obě ženy si pojmenování sálů právem zaslouží. Jsem velmi rád, že to byla právě zlínská patriotka Eva Jiřičná, která nadčasovou stavbu pro naše město navrhla. K významnému životnímu jubileu přeji paní Jiřičné pevné zdraví, vše dobré a hodně tvůrčí inspirace,“ uvedl primátor Jiří Korec.

Ke slavnostní atmosféře koncertního večera, který zvýraznila osobní účast Evy Jiřičné, přispěl i výběr skladeb. Filharmonie Bohuslava Martinů přednesla pod vedením rakouského klavíristy a dirigenta Floriana Krumpöcka pět nejoblíbenějších děl Evy Jiřičné od Antonína Dvořáka a Fryderyka Chopina.

„Jsem upřímně dojatá pozorností, kterou se mi v mém rodném městě dostalo. Zatím nikdy se mi nestalo, abych se vrátila do budovy, kterou jsem navrhla a viděla sál se svým jménem. Děkuji všem a především týmu, který se na projektu podílel. Velký sál by měl být možná pojmenován po Ireně Ondrové, protože to byla ona, kdo se na vzniku Kongresového centra velkou měrou podílel,“ uvedla Eva Jiřičná.

O překvapení pro oslavenkyni se postaral také Zlínský kraj. Hejtman Radim Holiš oznámil, že hejtmanství udělí Evě Jiřičné své nejvyšší vyznamenání, kterým je Záslužné vyznamenání 1. stupně. Dosud jej získali pouze čtyři osobnosti. Atletka Dana Zátopková, cestovatel Miroslav Zikmund, lékař Karel Kuběna a Emil Zátopek, in memoriam.

Eva Jiřičná, která se narodila 3. března 1939 ve Zlíně, vystudovala obor architektury na ČVUT v Praze a následně AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. Od roku 1967 pracovala v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud jí československé úřady po srpnové okupaci zabránily v návratu. Nyní působí ve dvou vlastních architektonických ateliérech – Eva Jiricna Architects Limited v Londýně a AI Design se sídlem v Praze.

Mezi její významné autorské realizace patří dopravní terminál Canada Water nebo stavební a interiérové úpravy Victoria & Albert Museum v Londýně, interiéry obchodních firem Joseph, Boodles, Joan & David nebo Harrods, schodiště v Somerset House nebo Tiffany Galerie v New Yorku. K jejím realizacím v Čechách patří mimo jiné hotel Josef na Starém Městě v Praze, nová oranžerie v Královské zahradě Pražského hradu a Kongresové centrum ve Zlíně.

Eva Jiřičná je od roku 1996 profesorkou a vedoucí ateliéru architektury na VŠUP v Praze. V letech 1993 až 2006 vedla ateliér architektury na pražské UMPRUM. Za svou architektonickou tvorbu obdržela řadu světových i českých cen a vyznamenání, mj. několik cen Grand Prix Obce architektů nebo Řád britského impéria za zásluhy v oblasti designu. Je nositelkou několika čestných doktorátů českých i zahraničních univerzit.

V roce 1994 jí byl udělen Řád britského impéria (The Most Excellent Order of the British Empire) třídy komandér (Commander). Je členkou několika Královských akademií, od roku 1997 Royal Academy of Arts.

V roce 2011 převzala čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde v současné době působí ve Správní radě. Eva Jiřičná, jejíž architektonický styl se vyznačuje elegancí, funkčností a inovativním přístupem k materiálům, navrhla pro Univerzitu Tomáše Bati budovu Univerzitního centra (U13), v níž sídlí rektorát a knihovna, a také Fakultu humanitních studií (U18) na Štefánikově ulici. Je také autorkou projektu rekonstrukce univerzitní auly na ulici Mostní.

V roce 2018 byla Evě Jiřičné udělena Cena města Zlína, Stříbrná medaile Jana Masaryka za významné přispění k rozvoji česko-britských vztahů a také Medaile za celoživotní dílo na Londýnském festivalu designu (London Design Festival).  V roce 2022 obdržela ocenění Pocta České komory architektů za rok 2021 za celoživotní dílo.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image