V soutěži o titul Přívětivý úřad je Zlín první
Profilovka
21. 11. 2023

Zlín – První místo v soutěži Přívětivý úřad obcí III. typu 2023 má opět Zlín. Titul na krajské úrovni získal Magistrát města Zlína už potřetí v řadě. Následovala ho města Otrokovice a Valašské Meziříčí.

„Osmý ročník soutěže Přívětivý úřad obcí III. typu 2023 Soutěž mapoval kvalitu přístupu úřadů ke klientům. Posuzoval například míru online řešení agend, dostupnost služeb pro občany, otevřenost radnic i úroveň komunikace s občany. V neposlední řadě hodnotil i zapojení  občanů do věcí veřejných,“ popsal tajemník Magistrátu města Zlína Tomáš Lang a doplnil: „Obhájení titulu Přívětivý úřad je pro nás velkým oceněním práce a zároveň ukazatelem, že naši zaměstnanci poskytují občanům kvalitní služby.“

K soutěži pravidelně vychází publikace příkladů dobré praxe u obcí s rozšířenou působností. Aktuální publikaci si můžete stáhnout zde.

Dobrou praxí se v publikaci chlubí i Zlín. Následováníhodný příklad dobré praxe je tady Softwarový robot. Ačkoliv tato inovace není přímo občanům viditelná, v konečném efektu zlepšuje interní fungování úřadu a to se projeví i ve vztahu k nim. Díky novému softwaru pro robotizaci a automatizaci mohou nyní pracovníci zlínského magistrátu pracovat daleko efektivněji. Softwarový robot zajišťuje automatizaci a optimalizaci procesů, příjem a rozdělení dat, třídění dat, prověření (kontrolu) správnosti údajů, přiřazení předem definovaných údajů ke konkrétním položkám, doplnění popisu ke kontrolovaným položkám s nesprávnými údaji a další řadu úkonů.

„V praxi to funguje tak, že pracovníci magistrátu vytipují proces, který je rutinní a zpracovává pravidelně větší množství dat (podmínkou je, že všechna data musí být v elektronické formě). Provedou detailní analýzu celého procesu, na základě které se programuje proces pro robota. Následuje testování procesu, seznámení uživatelů s novým procesem, nasazení do ostrého provozu a nastavení časového harmonogramu pro pravidelné spuštění procesu,“ vysvětlila vedoucí Odboru informatiky Magistrátu města Zlína Zdeňka Bačová.

V další fázi projektu chce zlínský úřad zavést například automatickou kategorizaci a distribuci příchozích elektronických zpráv (datové zprávy a e-maily) na podatelně. Dále by měl robot posloužit mimo jiné i ke zpracování některých typů majetkových dokladů, výdajových poukazů a vydaných faktur. V letošním ročníku se soutěže zúčastnilo 130 obcí s rozšířenou působností a MČ Prahy, což představuje 58 % ze všech. K vyhlášení nejpřívětivějších úřadů došlo 1. listopadu 2023. v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Na prvním místě celorepublikově se umístil Pelhřimov, následovaný Kolínem a Brnem.

Soutěž Přívětivý úřad vyhlašuje Ministerstvo vnitra České republiky.

Foto archiv: MVČRUměleckoprůmyslové museum v Praze hostilo zástupce nejpřívětivějších úřadů z celé republikyNejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image