Městské divadlo Zlín a Filharmonii Bohuslava Martinů spojil společný projekt EGBDF
Profilovka
25. 04. 2024

Zlín - Dvě významné zlínské kulturní instituce, Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů, uvádí společný projekt s názvem EGBDF (Kdo se naladí na správnou notu). Unikátní hra zlínského rodáka Toma Stopparda s hudbou André Previna bude mít dvě české premiéry. První se uskutečnila ve středu 24. dubna v Kongresovém centru Zlín, druhá je na programu v sobotu 11. května na jevišti Velkého sálu zlínského divadla. Po každé z premiér bude následovat pouze jedna repríza. Ta poslední se odehraje 18. května v rámci mezinárodního divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Režie se ujal umělecký šéf divadla Patrik Lančarič, filharmoniky řídí dirigent Jakub Klecker.

„Projekt EGBDF nabízí netradiční propojení dvou uměleckých těles, ale také svérázný humor, jazykovou hravost a vtip, se kterým autor zároveň zcela jasně odsuzuje totalitní praktiky, které zbavují člověka osobnosti a pevných postojů. Jsem rád, že všechno vzniklo i s podporou města Zlína,“ uvedl primátor Jiří Korec.

André Previn vyzval v roce 1974 jako hlavní dirigent Londýnského symfonického orchestru Stopparda, aby napsal něco pro kompletní orchestr. „Hra obvykle, a je to tak nejlepší, vychází z touhy autora psát o nějaké konkrétní věci. Forma hry pak vyplývá z požadavků tématu hry. Tentokrát jsem se přistihl, že se snažím, aby téma vycházelo z požadavků formy,“ říká Tom Stoppard.

S Previnem se nakonec dohodl, že vznikne divadelní hra, kterou lze realizovat pouze se symfonickým orchestrem. Stoppard se navíc novou hrou umělecky vyjádřil k situaci v rodné zemi po obsazení vojsky Varšavské smlouvy. Po premiéře v roce 1977 ji věnoval Vladimiru Bukovskému, jenž otevřeně poukazoval na zneužívání psychiatrie sovětskou mocí, a Viktoru Fajnbergovi, který se 25. srpna 1968 účastnil demonstrace na Rudém náměstí proti okupaci Československa.

Stoppard ve své hře umístil dva muže do psychiatrické léčebny. Jedná se o skutečného schizofrenika, jemuž v hlavě zní orchestr, a muže, který je do ústavu umístěn násilně pro své politické postoje. Sílu výpovědi dokázali autoři vměstnat do 70 minut intenzivního a nekonvenčního hudebně divadelního tvaru, který nemá ve světě obdoby.

„Nejde přitom o první spolupráci divadla a filharmonie. Zlíňané si jistě vybaví úspěšný společný projekt z roku 2006, kdy obě umělecká tělesa oslavila své šedesátiny společným uvedením hudebního dramatu Smrt Hippodamie v režii Jana Antonína Pitínského. Inscenace tehdy sklidila nebývalý ohlas,“ sdělila náměstkyně primátora pro kulturu Martina Hladíková. Připomněla rovněž, že tehdejší ocenění odborné veřejnosti přineslo herečce Heleně Čermákové nominaci na Cenu Thálie.

„Velmi si vážím nabídky nastudovat a dirigovat tento mimořádný projekt, na kterém se podílí dvě významné kulturní instituce města Zlína. Se zlínskou filharmonií vystupuji pravidelně více jak patnáct let, s činoherním souborem MDZ jsem ale měl tu čest spolupracovat vůbec poprvé. Kombinace orchestru a činoherního divadla slibuje vzácné propojení. Při přípravách tohoto ojedinělého hudebního dramatu je důležitá intenzivní spolupráce s panem režisérem, herci i orchestrem, jehož členové zastávají jednu z hlavních postav příběhu. I když se jako dirigent často setkávám s žánrovými přesahy, toto propojení je pro mě nové a neprobádané,” říká dirigent Jakub Klecker.

 

Foto: Marek Malůšek

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image